Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org. 

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. 

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.

Z tej okazji organizatorzy zapraszają nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół, edukatorów i rodziców do włączania się w obchody i korzystania z przygotowanych z tej okazji propozycji m.in.: 

  • gali inaugurującej DBI w warszawskim Teatrze Palladium, 
  • webinarów, 
  • lekcji online, 
  • konkursu na najciekawszą inicjatywę DBI.

Wszystkie propozycje są bezpłatne. Szczegóły wydarzeń na stronie dbi.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie po raz pierwszy w tym roku przyłącza się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W ramach akcji zorganizowane zostaną zajęcia dla dzieci i dorosłych, a także kampania informacyjna dotyczącą bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz facebooka.